Rady na cestu

TOP 5 nejkrásnějších adventních měst Evropy. Známe jejich trumfy!

Advent patří k nejkouzelnějším obdobím roku. Prožijte jej originálně v evropských metropolích s bohatou historií a pohádkovou atmosférou. Tady je pětice měst, jejichž krása se v době svátků násobí.

1jpg9.jpg
1. Tradiční advent v Římě
Zvolíte-li o adventu Řím, navštívíte slavný vánoční trh na Piazza Navona, ochutnáte tradiční bábovku Pandorro či nugát Torrone a podíváte se na vánoční strom u slavného Kolosea.
Tip průvodce: Udělejte si fotografii u vánočního stromu s Koloseem v pozadí. O nejhezčí suvenýr máte postaráno, a zadarmo!
2jpg12.jpg
2. Pekelný zážitek ze Salcburku
Punč, tyrolský špek, pražené kaštany, Mozartovy koule, marcipán a divoké čertovské řádění v tradičním průvodu pekelníků Krampusů, to jsou trumfy, na které sází oblíbená rakouská metropole.
Tip průvodce: Vezměte si s sebou kameru – děsivá podívaná v podobě průvodu čertů je zážitkem, který je třeba řádně dokumentovat.
3jpg7.jpg
3. Zimní pohádka v Budapešti
Budapešť zve na procházku nejkrásnější „pešťskou“ ulicí Vaci, odkud se dostaneme až k náměstí s vánočními trhy. Sváteční atmosféru si nejlépe vychutnáte právě tady u baziliky sv. Štěpána.
Tip průvodce: Už jste někdy ochutnali pečené kaštany? V Budapešti je umějí báječně, zapít je doporučujeme horkou medovinou.
4jpg4.jpg
4. Romance ve Wrocławi
Cílem vaší cesty může být i kouzelná Wrocław. Tumský ostrov, Staré Město, pestrobarevné štítové domy na náměstí a rozzářené uličky… Jen tady ochutnáte výtečné smažené pstruhy, prejt nebo bramborové placky.
Tip průvodce: Projděte se v podvečer po osvětleném wrocławském nábřeží. Roztaje každá dušička nehledě na mráz.
5jpg2.jpg
5. Vánoční nákupy v Londýně
Že by vás nenapadlo vydat se o adventu do Londýna? Nás ano! Věřte, že chybu neuděláte. Těšit se můžete na Trafalgarské náměstí s bohatě ozdobeným vánočním stromem a na nákupy ve slevách.
Tip průvodce: Vyrazte letos na lov dárků na Oxford Street. Britové jsou střídmí, byl by proto div, kdybyste se netrefili do vkusu obdarovaného.
6jpg.jpg
Rada experta na závěr: 
„Na trzích ve Wrocławi najdete široký výběr typicky vánočních dárků, stejně jako krajové speciality místní kuchyně. Především pak na všechny způsoby připravovaný sýr, zapiekanki či svařené víno. Trhy se konají ve skutečném středověkém centru města, a tak se chuťové zážitky ideálně spojí s těmi vi­zuálními,“ říká Vladimír Šmehlík, průvodce Radynacetu.cz a odborník na Polsko.

 

baner-clanek

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 30. 10. 2018.

Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

XANTYPA 11/2018 - výběr z článků

Z hokejisty králem zábavních parků v Česku

Z hokejisty králem zábavních parků v Česku

Hokejista Tomáš Valášek před lety pověsil hokejovou kariéru na hřebík a vrátil se s rodinou z Německa zpět do vlasti – konkrétně na Valašsko,, aby zde začal podnikat. Z ledové plochy se rozhodl vybruslit na zcela odlišnou herní plochu. Otevřel si svůj první zábavní park pro děti s konceptem, který si přivezl z Německa. Všeobecně platí, že herny plné kuliček, trampolín, lezeckých stěn a atrakcí pro děti docela rychle krachují. Tomáš Valášek ale svou první hernu Bongo v Brně nezavřel, naopak si k ní pořídil Galaxii ve Zlíně, Tongo v Hradci Králové a Tobogu v Praze. Dnes vlastní herní plochu 15 tisíc metrů čtverečních. Čím to, že ostatní herny krachují a jemu se daří? Dá se tímto podnikáním uživit? Kolik musel investovat? A proč nesnáší v souvislosti se zábavními parky slovo byznys?

Guillaume Apollinaire

Guillaume Apollinaire

Před sto lety, 9. listopadu 1918 zemřel v Paříži básník Guillaume Apollinaire, jeden ze zakladatelů moderní francouzské poezie, který výrazně ovlivnil i poezii českou. Bylo mu pouhých třicet osm let.

Magdalena Juříková

Magdalena Juříková

S ředitelkou Galerie hlavního města Prahy Magdalenou Juříkovou jsem si povídal o současném výtvarném umění, soukromých sběratelích i o výstavách, které má galerie v plánu.

Klobouk

Klobouk

Modely jejích klobouků doplňovaly kolekce proslulé módní návrhářky Hany Podolské. Elegantní, střihově výrazný, originálně zdobený klobouk od Alžběty Oulíkové byl snem každé ženy prvorepublikové Prahy. A skutečně téměř každá takový klobouk vlastnila. Krédem známé modistky totiž bylo: „Krása za rozumnou cenu,“ proto si klobouky z jejího modistického obchodu mohly dovolit ženy ze všech společenských vrstev. Mezi její zákaznice patřily i hvězdy stříbrného plátna, mimo jiné Zita Kabátová, Adina Mandlová nebo Věra Ferbasová.

Oni a Silvio

Oni a Silvio

Třetí narozeniny oslavuje KVIFF Distribution uvedením nového snímku italského oscarového režiséra Paola Sorrentina ONI A SILVIO. Distribuční label KVIFF Distribution byl vytvořen v roce 2015 Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary ve spolupráci s Českou televizí a distribuční společností Aerofilms. V průběhu roku do kin uvádí zajímavé filmové tituly ze světové produkce. Do domácí distribuce se originální a umělecky hodnotné snímky takto dostávají mnohem snadněji.

James Pfaus

James Pfaus

Čím je Mick Jagger v rockové muzice, tím je James Pfaus pro sexuologii – žijící legendou. Ví, co se vám děje v mozku, pokud máte sex ve stanu a dovnitř se začne sápat medvěd. Vyzkoumal, že vaše první sexuální zkušenost určí to, co budete po zbytek života považovat za atraktivní. Je přesvědčený, že sex a duševní zdraví se navzájem ovlivňují. A tabuizace sexu a jeho kontrola je podle něj politická a mocenská záležitost.

Jitka Zelenková

Jitka Zelenková

Albem INTIMITY oslaví Jitka Zelenková sotva uvěřitelných padesát let v křehké profesi zpěvačky. Udržet se takovou dobu ve špičce populární hudby rozhodně není jen tak.

Nenahraditelný Miroslav Horníček

Nenahraditelný Miroslav Horníček

Nevím, odkud se vzalo tvrzení, že každý člověk je nahraditelný. Kupodivu zlidovělo, přestože nikoho nikým úplně nahradit nelze. Protože každý je jedinečný. Anebo – někdy – vlastně i nesmrtelný! Jako například Miroslav Horníček.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 11/2018

XANTYPA XANTYPA 11/2018

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
2/2020

XANTYPA 2/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne