Strž Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové

Půvabné a tiché místo nedaleko Dobříše se stalo útočištěm Karla Čapka a jeho manželky, Olgy Scheinpflugové až na sklonku spisovatelova života. Ačkoliv zde strávili pouze tři společná léta, stopy jejich tehdejší přítomnosti tu můžeme vnímat dodnes. Nejen při procházce zahradou, ale i při prohlídce nové expozice Památníku Karla Čapka, který tu sídlí.

 

text Lucie Pantazopoulou Drahoňovská, foto Petr Hron a čtk

 

strzjpg.jpg

 

Dnešní Stará Huť, dříve Huť nebo Hutě Železné Dobříšské, byla v minulosti známa zpracová­ním že­lezné rudy. Zdejší huť nechal v roce 1674 postavit majitel dobříšského panství František Maximilián Mansfeld. Slévárny a vysoká pec existovaly mnohá desetiletí a jejich význam neustále stoupal, až tu vznikla první válcovna železa na parní pohon na území Rakouska-Uherska. Během první světové války pomáhala vyzbrojovat rakouskou armádu, ale dvacátá léta pro ni s postupným úpadkem hutnictví znamenala konec. Výroba se zde definitivně zastavila v roce 1926. K jednomu z mála dochovaných objektů, které připomínají její někdejší slávu, patří empírová vila nedaleko místního rybníka, jež byla součástí bývalého továrního areálu zvaného Josefodol. Romantická usedlost s rozlehlou zahradou, lemovanou potůčkem, učarovala světově proslulému autorovi Karlu Čapkovi natolik, že si ji zvolil za letní sídlo, kde trávil poslední roky svého života. Dnes je tu jeho památník.

 

strz2jpg.jpg
Olga Scheinpflugová a Karel Čapek dostali Strž v roce 1935 jako svatební dar k doživotnímu užívání od Václava Palivce.

 

 

Svatební dar
Když se po patnáctileté známosti v létě roku 1935 vzali, dostali herečka a spisovatelka Olga Scheinpflugová a spisovatel, novinář a dramatik Karel Čapek jako svatební dar k doživotnímu užívání právě tento dům. Daroval jim ho velkostatkář a podnikatel Václav Palivec, bratr Čapkova švagra, vynikajícího básníka a diplomata Josefa Palivce, druhého manžela Heleny Čapkové. Karel Čapek tuto velkorysou nabídku rád přijal, protože se právě poohlížel po místě na venkově, kde by mohl nerušeně psát i odpočívat. Pražské Vinohrady mu prý připadaly „nesnesitelně hlučné a prašné“. Bývalý úřednický domek u lesa, vzdálený nanejvýš kilometr od vesnice, si Čapek okamžitě zamiloval a nazval jej podle sousedícího rybníka Strž. Chátrající a léta opuštěná budova si vyžádala rozsáhlou rekonstrukci, do které se spisovatel okamžitě pustil. Nechal sem zavést elektřinu a vodu, opravit interiér domu, dostavět pokojíky pro hosty, vybudovat pergolu, verandu, garáž.
„Zajímavé je, že nejrozsáhlejší stavební úpravy zde probíhaly na podzim roku 1938, kdy se datuje Čapkova vůbec poslední ná­vštěva na Strži,“ říká Kristina Váňová, ředitelka Památníku Karla Čapka. A dodává: „Trochu to mění obraz zlomeného Čapka, který složí ruce v klín a čeká na ledňáčka… Myslím si, že se tu pro něho naskytla možnost, jak uniknout tlakům v Praze. Vždy měl o místě pro svůj život určitou představu. Když jsem viděla jednu z výprav Čapkova LOUPEŽNÍKA, uvědomila jsem si, kde se děj odehrává. Popisuje ho jako ,bílý dům uprostřed lesů obklopený zdí‘… Takže tady po více než dvou desetiletích od napsání tohoto dramatu mohl najít skutečné místo své někdejší vize.“
Sám Čapek si o svém pracovním nasazení na Strži poznamenává: „Nikdy bych se asi do té dřiny nepustil, kdyby to nebyla tak těžká doba. Nejdřív jsem hrabal jen z takové zuřivosti, abych se něčím vybil, ale nakonec jsem shledal, že jsem vlastně posedlý jen tím kamením a že musím dokonale vyčistit tady to místo. A hrabal jsem, člověče, hrabal jsem, jako by na tom jediném záležel osud světa.“ Vypráví se, že spisovatel zakoupil kvůli zahradnickým úpravám u Bati v Dobříši hned několik párů gumových holínek, což byla tenkrát horká novinka. Pořídil si je nejen pro sebe, ale i pro svoje přátele. Jakmile přijeli na Strž, nafasovali gumáky i zahradnické nářadí, a pokud přímo nepomáhali, museli se zahradnických úprav zúčastňovat aspoň symbolicky. Sám Čapek se zprvu hojně věnoval vyřezávání náletových dřevin. Nemalou starost mu dělal Hamerský potok, přítok Kocáby, který tvoří jednu z hranic pozemku. Spolu s ostatními se snažil o jeho regulaci. Bohužel neúspěšně. Práce na zahradě dokumentuje série fotografií na výstavních panelech v přízemí Památníku. Jedna z nich zachycuje Čapkova blízkého přítele Ferdinanda Peroutku, který stojí obětavě v holínkách v potoce a podle Čapkových pokynů cosi upravuje. Později ve svých vzpomínkách s úsměvem uvádí, že dokonce i zdejší pumpu natřel docent.
Zvelebování domu a jeho okolí si vy­žádalo práci mnoha lidí. Někteří pomáha­li dobrovolně, jiní za úplatu. „Pobíhali v nepopsatelném zmatku, každý něco hledal nebo potřeboval, jeden železný hák, druhý schůdky, třetí lopatu, čtvrtý kbelík, pátý se ptal, zda se má tohle uříznout či přibít, a mezitím procházel Čapek jako polír na stavbě, fantasticky umazaný, a snažil se podle svých sil pomáhat, kde se to jen dalo, zatímco Olga se s pomocí hospodyně starala, aby všechny nakrmila a napojila. Na jaře roku 1936 to vypadalo, jako by se tam stavělo metro. Leč každá nesnáz má svůj konec a v létě téhož roku, i když se v úpravách pokračovalo, byla již Strž vlídným domovem toho šťastného páru lidí,“ zavzpomínal na první měsíce na Strži Olžin bratr Karel Scheinpflug.

 

strz3jpg.jpg
Veranda, z níž je nádherný pohled na proměňující se zahradu.

 

 

Přátelé na Strži
Čapkova Strž se záhy stala živým společenským centrem, kam přijížděli Karlovi i Olžini přátelé. Ferdinand Peroutka dokonce dostal svůj vlastní podkrovní pokoj, familiárně zvaný Peroutkárna, kde jsou dnes vystaveny Peroutkovy osobní předměty – župan, svetr, šála, sady dýmek nebo houpací křeslo – a také fotografie z majetku nedávno zemřelé Slávky Peroutkové. Pobývali zde však i Hugo Haas, Eduard Kohout, Václav Vydra, Adina Mandlová, Jiřina Šejbalová a další. Vedle ryze přátelských setkání se tu odehrávaly i závažnější schůzky Karla Čapka se zahraničními novináři, jejichž prostřednictvím vyjadřoval svůj postoj k aktuální politické situaci. V pomnichovské době zde psal své proslulé povzbudivé i burcující články. Ve své pracovně, nacházející se v prvním patře vily, pracoval i na svých stěžejních dílech posledních let, jimiž jsou VÁLKA S MLOKY, BÍLÁ NEMOC, PRVNÍ PARTA, CESTA NA SEVER či nedokončený román ŽIVOT A DÍLO SKLADATELE FLOTÝNA. V rekonstruované Čapkově pracovně kromě jediného původního souboru nábytku, jímž je spisovatelův psací stůl s velmi nepohodlným křesílkem, najdeme také pohovku a rádio, z něhož poslouchal na podzim roku 1938 neblahé zprávy z Mnichova, a také gramofon s několika deskami jeho oblíbené etnické hudby.
Místo, které Čapek tolik miloval, se mu však stalo osudným. Konec léta roku 1938 doprovázely silné a vytrvalé deště, během nichž se přeplnil stržský rybník. Koryto Hamerského potoka nestačilo odvádět vodu a došlo k zaplavení pozemku. Během odstraňování škod se Karel Čapek nachladil, dostal zápal plic a poté 25. prosince 1938 ve svém pražském bytě zemřel.

 

baner-clanek

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 28. 11. 2017. Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

XANTYPA 12/17 - výběr z článků

Jaroslav Plesl

Jaroslav Plesl

Domluvit si s pracovně velmi vytíženým hercem Dejvického divadla Jaroslavem Pleslem (*1974) čas na rozhovor není tak docela snadné, o to příjemnější je potom posezení se vstřícným, vtipným a prokazatelně empatickým umělcem.

Jiří Kratochvil

Jiří Kratochvil

Narodil se v Brně, kde se také odehrává většina jeho povídek a všechny jeho romány. Proč tato kulisa? „Brno je pro mě velice zvláštní město. A troufnu si tvrdit, že nejen pro mě. Není totiž náhodou, že právě v Brně se narodili dva největší spisovatelé druhé poloviny dvacátého století: Bohumil Hrabal a Milan Kundera,“ vysvětluje Jiří Kratochvil.

Petr Koura

Petr Koura

Historik Petr Koura se zabývá dějinami 20. století, historii vyučuje na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Je také ředitelem společnosti Collegium Bohemicum sídlící v Ústí nad Labem, zaměřené na historii česko-německých vztahů a na vybudování stálé expozice o dějinách Němců v českých zemích. Loni vyšla v nakladatelství Academia jeho kniha SWINGAŘI A POTÁPKY V PROTEKTORÁTNÍ NOCI, jež podrobně líčí mladický vzdor v dobách nacistického útlaku prostřednictvím západní hudby. „Je to první dílo, které se zasvěceně a se sympatií věnuje fenoménu, jenž byl za nacistické okupace a později v lidové demokracii jedním z nejzajímavějších a nejneprozkoumanějších výrazů odporu k ideologickým režimům v Evropě,“ napsal v předmluvě ke Kourově obsáhlé práci spisovatel Josef Škvorecký.

Andrea Sedláčková

Andrea Sedláčková

Nová kniha Andrey Sedláčkové KAŽDÝ NĚCO TAJÍ je společenský román ze současnosti, který nás zavede do atraktivního prostředí filmových celebrit. Snad každý máme nějakého kostlivce ve skříni, a když je člověk navíc hvězda, jeho život se může stát pouhou hříčkou v rukou bezskrupulózního bulváru, který umně využívá nejnižších pudů všech, jejichž prázdné životy často plní. S Andreou Sedláčkovou, ženou mnoha talentů, jsem si chtěla povídat o její nové knize, ale nedalo mi to a nakonec jsme mluvily i o jejím dobrodružném životě, nikoliv nepodobném jednomu z jejích filmových scénářů…

Martina Špinková

Martina Špinková

Osmdesát procent lidí si přeje umřít doma, ve svém prostředí, kde jsou mu nablízku jeho nejbližší lidé, jeho pejsek, kočka… Splní se to jen asi čtyřem procentům. Martina Špinková už více než patnáct let pomáhá tento nepoměr změnit. Spoluzaložila domácí hospic Cesta domů, dlouho byla jeho ředitelkou a nyní se jako šéfredaktorka a ilustrátorka stejnojmenného nakladatelství prostřednictvím knížek snaží, aby téma smrti bylo přijímáno jako něco, co se osobně týká každého z nás.

Michal Oktavian Gürtler

Michal Oktavian Gürtler

Ve středu 19. července 2017 byl předsedou představenstva společnosti Kovohutě Příbram nástupnická, a.s. zvolen pan Michal Oktavian Gürtler, Dipl. El. Ing. ETH. V představenstvu i ve funkci jeho předsedy nahradil v květnu zesnulého PhDr. Milana Sládka.

Pavel Fischer

Pavel Fischer

Pavel Fischer, kandidát na prezidenta. Především ale milující otec, který dal svým dětem přednost před kariérou. Opustil diplomacii, když mu umíral syn. Dnes o této smutné zkušenosti říká: „Stálo to za to.“ Silný příběh našeho bývalého velvyslance v Paříži je plný vrcholů a pádů – a slibuje, že rozumí lidem, kteří se ocitli na dně. Mohla by to být dobrá kvalifikace na prezidenta. A ono umět dokonale několik světových jazyků a mít dobré kontakty i v americkém Kongresu taky není k zahození.

Vánoce

Vánoce

Blíží se zima a s ní i Vánoce. Miloslav Jágr patří k těm našim výtvarníkům, kteří poezii tohoto času dokázali přenést do svých obrázků. Otiskly se mu v nich vzpomínky na dětství strávené v kraji kolem Jizery, najdeme v nich něhu, humor i fantazii. Pokud se jimi chcete nechat pohladit, vydejte se o adventu do Jablonce nad Nisou, města, které měl moc rád. Při příležitosti jeho nedožitých devadesátin tam připravili výstavu VÁNOČNÍ POHÁDKY S MILOSLAVEM JÁGREM, navštívit ji můžete až do 3. března.

Thelma

Thelma

Máte rádi thrillery s hitchcockovskou atmosférou? Zajděte si do kina na nové skandinávské drama o rodinných prokletích a zakázané lásce, které pochází z dílny jednoho z nejtalentovanějších skandinávských tvůrců současnosti Joachima Triera.

Architektura - výběr z článků

Záchrana ateliéru sochařky Hany Wichterlové

Záchrana ateliéru sochařky Hany Wichterlové

Za svůj život jsem prošel desítky ateliérů pražských výtvarníků. Koneckonců jsem se sám v jednom z nich narodil, byl na Letné a patřil mým rodičům – sochařům, kteří si jeho část v podkroví činžovního domu adaptovali na bydlení. Táta mne brával často ke svým přátelům, malířům, sochařům, grafikům, fotografům, architektům i restaurátorům, a tak si vybavuji ta kouzelná místa, většinou poněkud neuspořádaná, zato s typickou směsicí různých vůní: olejových barev, šelaku, terpentýnu, mokré sochařské hlíny nebo vývojek. O stěny opřená plátna v rámech nebo sochy na policích, fotografie rozvěšené po stěnách či architektonické modely na stolech, rozměrnými okny proudí dovnitř záplavy světla…

Příběhy paláců před Pražským hradem

Příběhy paláců před Pražským hradem

Monumentální stavební komplex Schwarzenberského paláce zaujímá v panoramatu Prahy výraznou polohu. Stavba, připomínající svým zjevem spíše venkovský zámek než městskou rezidenci, od Hradčanského náměstí oddělená zdmi a branami, vytváří spolu se sousedním Salmovským palácem urbanistický celek vynikající kvality, zároveň markantní dominantu příjezdové rampy k Hradu. Jeho renesanční architektura evokuje severoitalské reminiscence, zatímco strohost trojkřídlého Salmovského paláce připomíná architekturu Říma, Paříže či Vídně. Oba paláce reprezentují staletí českých a evropských dějin, jejímiž aktéry jsou i Lobkowiczové, Rožmberkové, Švamberkové, Eggenbergové, Schwarzenbergové a Salmové.

Trojský zámek

Trojský zámek

Přestože má většina Pražanů Troju spojenou především s tamní zoologickou zahradou, získala tato městská čtvrť svůj název podle dominantního zámku. Až do konce 17. století se totiž nevelká viniční a rybářská osada na pravém vltavském břehu nazývala Zadní Bubeneč nebo též Zadní Ovenec. Na počátku 17. století zde pro Albrechta z Valdštejna vznikl manýristický letohrádek se zahradou, jehož pozdější ruiny sečtělým pozorovatelům zřejmě připomínaly antickou Troju. Je však též možné, že toto nové pojmenování vzniklo až v souvislosti s okázalou zámeckou novostavbou hraběte Šternberka z let 1679–1703, náležící dnes k nejvýznamnějším českým barokním památkám.

Když Praha za noci zářila neonem…

Když Praha za noci zářila neonem…

Nakladatelství Paseka vydává již řadu let pozoruhodnou edici ZMIZELÁ PRAHA, v níž nás prostřednictvím historických fotografií a zasvěcených komentářů seznamuje s tím, jak vypadala Praha v minulosti, s tím, co nenávratně zmizelo. Svazky této záslužné edice jsou zaměřeny jednak na jednotlivé čtvrti, jednak také tematicky, například na továrny, sportoviště, letohrádky, výletní místa, nevěstince, nádraží, tramvajové tratě. Nejnovější díl je věnován pražským neonům a světelným reklamám.

Slavný hotel opět na výsluní

Slavný hotel opět na výsluní

Šlechta, státníci, umělci a další významní hosté se vydali roku 1893 do Tater, aby slavnostně otevřeli Hotel Lomnica, který se měl stát chloubou nově vzniklé osady Tatranská Lomnica. A skutečně tomu tak bylo, stavba navržená „dvorním architektem Tater“ Gedeonem Majunkem (1854–1921) si s příchodem nového investora vysloužila přízvisko První dáma Tater. Návštěvníci se z terasy kochali výhledem na majestátní Lomnický štít, hráli tenis, golf a v zimě sáňkovali. První dáma Tater přestála obě světové války, i když neunikla rabování, přežila i éru komunismu. Osudovou ránu jí zasadilo až období po revoluci. Stavba s výjimečnou atmosférou se proměnila na čtvrt století ve vybydlenou ruinu. Před časem ale povstala jako fénix z popela.

Neratov

Neratov

„V Neratově jsou hvězdy hodně blízko. Když je noční nebe jasné, zažívám pocit blízkosti nekonečna a všeho, čeho mohu být součástí, harmonie a krásy, všeho, co mě přesahuje. Pociťuji obrovskou vděčnost za to, že to mohu vidět a sdílet,“ říká Mons. JOSEF SUCHÁR (60), který s tímto místem spojil svůj život.

Velké Březno - letní sídlo Karla Chotka

Velké Březno - letní sídlo Karla Chotka

Na pravém břehu řeky Labe mezi Ústím nad Labem a Děčínem na vás zpoza kopců vykoukne obec Velké Březno. Místo plné spletitých silniček, nových i starých domů, slepých ulic, ale i paralelních cest. Kdo by řekl, že v téhle změti dopravních komunikací stojí hned dva zámky?

Lístek do Nového světa - výstava

Lístek do Nového světa - výstava

Schyluje se k druhé světové válce. Ne každý tomu, podobně jako v případě hrůzné první války, věří. Naši spojenci se domnívají, že oheň uhasili v Mnichově obětováním českého pohraničí. Přesto dochází 15. března 1939 k okupaci Československa a téhož dne přijíždí do porobené Prahy triumfující Adolf Hitler.

Pavlína Krásná a Pavel Hrubý

Pavlína Krásná a Pavel Hrubý

Je dubnové odpoledne roku 1978, tramvaj číslo 20 sjíždějící z Vinohrad na Václavské náměstí přibrzďuje v zatáčce u Národního muzea. V tu chvíli se napěchovanou dvacítkou rozezní pětiletý hlásek: „Maminko, to je ale velká továrna!“ A mladá matka odpoví se zřetelnou ironií: „Kdepak, Michálku, to je Federální shromáždění ČSSR.“ Ale chlapeček se nedá: „Ne, ne, je to velká továrna!“ Pasažéři se hlasitě smějí, budova není u veřejnosti oblíbená – pro svůj aktuální obsah normalizačních poslanců a také pro svůj vzhled. Všeobecně je tahle nástavba nad prvorepublikovou Peněžní burzou považována za příliš těžkou, temnou, brutální.

Zámek Děčín

Zámek Děčín

Tři sta let byl děčínský zámek spjat s rodem Thun-Hohenstein, jedním z nejvýznamnějších v habsburské monarchii. Thunové mu dali jeho současnou podobu. Za jejich držení sem přijížděla na návštěvu nejen aristokracie, ale také vědci a umělci, za všechny jmenujme jazykovědce Josefa Dobrovského, historika Františka Palackého nebo hudebního skladatele Fryderyka Chopina, který zde zkomponoval Děčínský valčík. Po sarajevském atentátu našly na děčínském zámku útočiště děti Františka Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové, nejstarší z nich, dcera Žofie, se zde dokonce vdávala. Thunové dbali na tradice, ale nebáli se modernizace. Podporovali stavbu sasko-české dráhy, železničního spojení mezi Prahou a Drážďany, používali inovativní metody v hospodářství a experimentovali – v zámeckých sklenících se pěstovaly stovky druhů orchidejí a kamélií, ananasy a jako na vůbec prvním místě v Čechách také banány.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 12/17

XANTYPA XANTYPA 12/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne