Josef Lada

Život mezi sedmičkami

Na svět přišel v chudé hrusické chalupě místního ševce v zimě L. P. 1887. Odešel z něj na sklonku roku 1957 coby slavný umělec, jehož dílo bylo již v meziválečném období proslulé daleko za našimi hranicemi. Na číslici sedm, která ohraničila životní pouť malíře, ilustrátora, spisovatele, scénografa, karikaturisty a autora pohádek Josefa Lady, symbolicky odkazuje název reprezentativní výstavy v Galerii Tančící dům nazvaná SEDMIČKY JOSEFA LADY: 1887 – 1957 – 2017. V následujícím rozhovoru nás na ni zve jeden z kurátorů výstavy a zároveň jeden z nejpovolanějších, malířův vnuk Josef Lada.

 

text Lucie Pantazopoulou Drahoňovská, foto Galerie Tančící dům a Josef Lada ml.

 

lada1jpg.jpg
TICHÝ VEČER SE SOCHOU SVATÉHO, 1944

 

Po dvou velkých retrospektivách, v Jízdárně Pražského hradu (1998) a v Obecním domě (2007), se nyní dílo Josefa Lady zabydlilo na několik měsíců v Tančícím domě. Proč padla volba právě na něj?
Budova Tančícího domu, kde dědečkova tvorba zaplnila celá čtyři poschodí, představuje architektonicky zajímavý prostor. Navíc mě těší, že se tím Josef Lada, jehož 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí si letos připomínáme, zároveň symbolicky vrací do míst, která jsou s ním úzce spjata: do Podskalí, části Prahy ležící mezi Jiráskovým mostem a Výtoní, jež poznal krátce po svém příchodu do Prahy na jaře 1902. V nedaleké ulici V Ohradách 1(nyní Ladově) žil dědeček léta se svojí rodinou. A jen kousek za Tančícím domem, v Ditt­richově ulici 6 bydlel se svým podnájemníkem Jaroslavem Haškem.

 

lada2jpg.jpg
Josef Lada, 1943

 


V čem se aktuální výstava liší od předchozích?
Například tím, že obsahuje interaktivní prvky pro děti, které na předešlých výstavách nebyly. Návštěvníci mohou také zhlédnout projekce Ladových kreslených filmů a dokumentů o něm. Uvidí maketu automobilu syslovského strašidla Mulisáka, kolekci filmových kostýmů, zhotovených podle Ladových návrhů. Mohou posedět ve stylizované knihovničce a listovat jeho knížkami. Najdou zde rovněž repliku pracovny Josefa Lady včetně osobních předmětů, jako je jeho oblíbená dýmka, mariášové karty, harmonika, hodinky nebo rodokmen Ladovy rodiny či čtveřici obrazů jeho dcery, mé maminky Aleny, na nichž zachytila svého tatínka.

 

lada3jpg.jpg
U VÁNOČNÍHO STROMKU, 1955

 


Jak je výstava koncipována?
Výstava není řazena chronologicky, ale svým rozsahem je největší od jubilejní výstavy v Obecním domě. Předkládá nejen reprezentativní průřez celým dílem Josefa Lady, ale otevírá také vhled do jeho osobního života. Ve výběru čtyř stovek děl, která jsou zapůjčena z osmi muzeí, galerií i ze soukromých sbírek, tu jsou k vidění volné malířské kompozice, tvorba pro děti, scénografické návrhy, karikatury i Ladovy rané černobílé kresby z let 1908–1916, které nám poskytl Památník národního písemnictví. Můj dědeček přispíval do časopisů, jako byly Humoristické listy, Pestrý týden, Neruda nebo Svítilna, byl odpovědným redaktorem Karikatur. Právě některé z těchto kreseb, jež představují méně známou polohu a oblast působení Josefa Lady, jsou v Tančícím domě vystaveny vůbec poprvé.
Rozesmějí vás?
Jistě! Děda byl vynikající humorista. Přes­tože jsou tyto věci staré více než sto let, mnohé hlášky a karikatury by se daly použít dodnes.
Očividně máte zřejmě stejný smysl pro humor…
Myslím si, že to, co jsem po něm zdědil, je právě tentýž humor, optimismus a radost ze života. Škoda, že jsem se s ním nesetkal, narodil jsem se až tři roky po jeho smrti. Maminka mi říkala, že bychom si dobře rozuměli.

 

lada4jpg.jpg
Malířův vnuk Josef Lada ml., jeden z kurátorů výstavy

 


První větší monografii Ladova díla napsal v roce 2003 Jiří Olič. Spolu se Lvem Pavluchem a Polanou Bregantovou se podílel na nové objemné, bezmála osmisetstránkové obrazové monografii vydané roku 2008 (a pro mimořídný čtenářský zájem znovu v roce 2016). Čím to je, že se umělcem tohoto formátu začali podrobně zabývat kunsthistorici teprve nedávno?
Monografie o Josefu Ladovi, ač daleko menší co do rozsahu, slova i publikovaných ilustrací, napsali v roce 1955 Jaromír Pečírka a s časovým odstupem, v roce 1981Václav Formánek. Jisté však je, že k novodobé recepci Ladova díla výrazně přispěla především reprezentativní přehlídka v Jízdárně Pražského hradu, která poukázala na jeho široký umělecký záběr. Poprvé tu byly vystaveny Ladovy rané kresby, tedy vše­obecně dosud méně známý a pro návštěvníky výstavy v mnoha ohledech překvapivý úsek jeho tvorby. Tato díla ještě postrádají typicky ladovský rukopis, takže bychom mnohdy netušili, že se jedná o jeho práci. Touto dosud skrytou stránkou se probudil širší zájem o Ladu jak ze strany veřejnosti, tak i kunsthistoriků.

 

baner-clanek

 

Celý rozhovor si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 28. 11. 2017. Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

XANTYPA 12/17 - výběr z článků

Jaroslav Plesl

Jaroslav Plesl

Domluvit si s pracovně velmi vytíženým hercem Dejvického divadla Jaroslavem Pleslem (*1974) čas na rozhovor není tak docela snadné, o to příjemnější je potom posezení se vstřícným, vtipným a prokazatelně empatickým umělcem.

Jiří Kratochvil

Jiří Kratochvil

Narodil se v Brně, kde se také odehrává většina jeho povídek a všechny jeho romány. Proč tato kulisa? „Brno je pro mě velice zvláštní město. A troufnu si tvrdit, že nejen pro mě. Není totiž náhodou, že právě v Brně se narodili dva největší spisovatelé druhé poloviny dvacátého století: Bohumil Hrabal a Milan Kundera,“ vysvětluje Jiří Kratochvil.

Petr Koura

Petr Koura

Historik Petr Koura se zabývá dějinami 20. století, historii vyučuje na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Je také ředitelem společnosti Collegium Bohemicum sídlící v Ústí nad Labem, zaměřené na historii česko-německých vztahů a na vybudování stálé expozice o dějinách Němců v českých zemích. Loni vyšla v nakladatelství Academia jeho kniha SWINGAŘI A POTÁPKY V PROTEKTORÁTNÍ NOCI, jež podrobně líčí mladický vzdor v dobách nacistického útlaku prostřednictvím západní hudby. „Je to první dílo, které se zasvěceně a se sympatií věnuje fenoménu, jenž byl za nacistické okupace a později v lidové demokracii jedním z nejzajímavějších a nejneprozkoumanějších výrazů odporu k ideologickým režimům v Evropě,“ napsal v předmluvě ke Kourově obsáhlé práci spisovatel Josef Škvorecký.

Andrea Sedláčková

Andrea Sedláčková

Nová kniha Andrey Sedláčkové KAŽDÝ NĚCO TAJÍ je společenský román ze současnosti, který nás zavede do atraktivního prostředí filmových celebrit. Snad každý máme nějakého kostlivce ve skříni, a když je člověk navíc hvězda, jeho život se může stát pouhou hříčkou v rukou bezskrupulózního bulváru, který umně využívá nejnižších pudů všech, jejichž prázdné životy často plní. S Andreou Sedláčkovou, ženou mnoha talentů, jsem si chtěla povídat o její nové knize, ale nedalo mi to a nakonec jsme mluvily i o jejím dobrodružném životě, nikoliv nepodobném jednomu z jejích filmových scénářů…

Martina Špinková

Martina Špinková

Osmdesát procent lidí si přeje umřít doma, ve svém prostředí, kde jsou mu nablízku jeho nejbližší lidé, jeho pejsek, kočka… Splní se to jen asi čtyřem procentům. Martina Špinková už více než patnáct let pomáhá tento nepoměr změnit. Spoluzaložila domácí hospic Cesta domů, dlouho byla jeho ředitelkou a nyní se jako šéfredaktorka a ilustrátorka stejnojmenného nakladatelství prostřednictvím knížek snaží, aby téma smrti bylo přijímáno jako něco, co se osobně týká každého z nás.

Strž Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové

Strž Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové

Půvabné a tiché místo nedaleko Dobříše se stalo útočištěm Karla Čapka a jeho manželky, Olgy Scheinpflugové až na sklonku spisovatelova života. Ačkoliv zde strávili pouze tři společná léta, stopy jejich tehdejší přítomnosti tu můžeme vnímat dodnes. Nejen při procházce zahradou, ale i při prohlídce nové expozice Památníku Karla Čapka, který tu sídlí.

Michal Oktavian Gürtler

Michal Oktavian Gürtler

Ve středu 19. července 2017 byl předsedou představenstva společnosti Kovohutě Příbram nástupnická, a.s. zvolen pan Michal Oktavian Gürtler, Dipl. El. Ing. ETH. V představenstvu i ve funkci jeho předsedy nahradil v květnu zesnulého PhDr. Milana Sládka.

Pavel Fischer

Pavel Fischer

Pavel Fischer, kandidát na prezidenta. Především ale milující otec, který dal svým dětem přednost před kariérou. Opustil diplomacii, když mu umíral syn. Dnes o této smutné zkušenosti říká: „Stálo to za to.“ Silný příběh našeho bývalého velvyslance v Paříži je plný vrcholů a pádů – a slibuje, že rozumí lidem, kteří se ocitli na dně. Mohla by to být dobrá kvalifikace na prezidenta. A ono umět dokonale několik světových jazyků a mít dobré kontakty i v americkém Kongresu taky není k zahození.

Vánoce

Vánoce

Blíží se zima a s ní i Vánoce. Miloslav Jágr patří k těm našim výtvarníkům, kteří poezii tohoto času dokázali přenést do svých obrázků. Otiskly se mu v nich vzpomínky na dětství strávené v kraji kolem Jizery, najdeme v nich něhu, humor i fantazii. Pokud se jimi chcete nechat pohladit, vydejte se o adventu do Jablonce nad Nisou, města, které měl moc rád. Při příležitosti jeho nedožitých devadesátin tam připravili výstavu VÁNOČNÍ POHÁDKY S MILOSLAVEM JÁGREM, navštívit ji můžete až do 3. března.

Kultura - výběr z článků

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Nový videoklip k písni DEUTSCHLAND od skupiny Rammstein sbírá na internetu miliony zhlédnutí a vyvolává kontroverzi. K rekonstruovaným výjevům z německé historie se už vyjádřila řada médií či instituce jako izraelské ministerstvo zahraničí. Berlínská kapela proslulá výraznou sebeprezentací si nad zájmem o svou tvorbu jistě mne ruce: vypadá to, že její sedmé album, které vychází 17. května, se bude prodávat skvěle. Pro jistotu mají Rammstein v zásobě ještě čtyři další videa.

Kája Saudek

Kája Saudek

Česká filmová komedie z roku 1966 KDO CHCE ZABÍT JESSII scenáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka proslavila Karla neboli Káju Saudka (13. 5. 1935 – 25. 6. 2015), malíře a komiksového kreslíře, jelikož autoři slavného filmu použili jeho kreslené postavy komunikující pomocí bublin. Tak se Kája Saudek dostal do veřejného povědomí.

Jan Lichtenberg

Jan Lichtenberg

To, že slyšel správnou muziku od raného dětství všude okolo sebe, zní sice jako tisíckrát použitá fráze, ale co s tím, když to tak skutečně bylo. Dnes je Jan Lichtenberg velký zjev na tuzemské rockové scéně.

Andy Warhol

Andy Warhol

,,Nikdo se na nic opravdu nepodívá; to je těžké. Myslím, že každý by měl vidět mé obrazy ve skutečnosti, než prohlásí, že jsou bezduché,“ prohlásil Andy Warhol. Muzeum Whitney v New Yorku to nyní umožňuje tisícům návštěvníků. Expozice, která čítá na 350 uměleckých objektů, představuje osobnost Andyho Warhola (1928–1987) a jeho inovativní přínos stále přítomný i v 21. století.

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Že se slavná pětice narodila v předvánočním čase, nebyl určitě promyšlený marketingový tah Jaroslava Foglara k blížícím se svátkům. Je ovšem nabíledni, že se mu podařilo ve spojení s Janem Fischerem týden před Štědrým dnem obdarovat čtenáře Mladého hlasatele kresleným seriálem, který později ovlivnil statisíce chlapců a děvčat v bývalém Československu. V sedmém čísle Mladého hlasatele ze 17. prosince 1938 se zrodila legenda, slavící letos 80 let.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 12/17

XANTYPA XANTYPA 12/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 12/2019

XANTYPA XANTYPA 12/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne