LŽIVÉ NAŘČENÍ

 

 narcenijpg.jpg

 

Vážení čtenáři, vážení přátelé Xantypy.

Pokud se náhodou k někomu z vás dostal článek Ivana Větvičky: Redakční cenzura ve prospěch Jiřího Drahoše, který uveřejnily Britské listy a potom se k tomu vyjadřovaly Parlamentní listy, nezbývá mi než věci uvést na pravou míru, jelikož jsem šéfredaktorka časopisu Xantypa, jehož se toto naprosto lživé nařčení týká. I když se domnívám, že uvedené noviny nejsou čteny lidmi podobného smýšlení, jakými jsou čtenáři svobodné a demokratické Xantypy, přesto pečlivě vylíčím situaci, která se stala v březnu 2017 a teprve nyní, před prezidenskými volbami, ji pan Větvička manipulativním způsobem zneužil.

Tedy:
Na jaře tohoto roku pan Jiří Drahoš jako první oznámil svoji kandidaturu na post prezidenta republiky. Jelikož si jeho osobnosti vážíme, chtěli jsme ho svým čtenářům představit. Požádali jsme tedy našeho občasného autora, mladého vědce Ivana Větvičku, aby s ním rozhovor sepsal, protože jsme si mysleli, že bude mít k bývalému předsedovi Akademie věd profesně blíže než jiný autor.
Autor odevzdal rozhovor redakčně nepřijatelný, v němž sám exhiboval, poučoval, otázky byly na mnoha místech obsáhlejší než odpovědi zpovídaného, a navíc téměř polovina rozhovoru byla o výstavě známého výtvarníka. To jsme mu vysvětlili a rozhovor vrátili s tím, že necháme rozhovor napsat jiným autorem a použijeme jeho fotografie – s tím pan Větvička souhlasil a samozřejmě za ně přijal honorář. Panu Drahošovi jsme to s omluvou vysvětlili také a požádali ho o nový rozhovor. Podotýkám, že byl březen 2017. Později jsme požádali paní Annu Šerých, naši stálou autorku, která s panem Drahošem rozhovor udělala. Vyšel v zářijové Xantypě 2017.

Chtěla bych zdůraznit, že Xantypa je svobodné médium. V žádném případě necenzuruje, ale má samozřejmé právo texty vracet a svobodně si vybírat autory, s nimiž chce spolupracovat. Je to věc redakce, pan Drahoš s tím neměl vůbec nic společného, proto je velice nefér, když si uražený autor Ivan Větvička své ego veřejně hojí právě na něm. Nebo je v tom jiný úmysl? A jeho směšná paralela, že v zářijové Xantypě byly otištěny texty o T. G. Masarykovi, Václavu Havlovi a Jiřím Drahošovi – a že to něco znamená, je čistě paranoidní a opět manipulativní. Mimochodem TGM měl výročí 80. let od úmrtí a časopis uvedl mnoho a mnoho dalších osobností, ostatně tak jako každý měsíc. A ještě podotýkám, že minulý měsíc jsme představili dalšího kandidáta na prezidenta, Pavla Fischera.

Nejsme veřejno-právní medium, proto nemusíme prezentovat všechny kandidáty, natož ty, jejichž politické postoje nesdílíme. To si uražené ego pana Větvičky, který sepsal lživý blábol, zřejmě neuvědomuje. A nikomu, ani jemu neupíráme právo na to, aby sympatizoval s osobnostmi podle svého přesvědčení. To je svoboda a demokracie.

PhDr. Michaela Gübelová

šéfredaktorka časopisu Xantypa

XANTYPA 12/17 - výběr z článků

Jaroslav Plesl

Jaroslav Plesl

Domluvit si s pracovně velmi vytíženým hercem Dejvického divadla Jaroslavem Pleslem (*1974) čas na rozhovor není tak docela snadné, o to příjemnější je potom posezení se vstřícným, vtipným a prokazatelně empatickým umělcem.

Jiří Kratochvil

Jiří Kratochvil

Narodil se v Brně, kde se také odehrává většina jeho povídek a všechny jeho romány. Proč tato kulisa? „Brno je pro mě velice zvláštní město. A troufnu si tvrdit, že nejen pro mě. Není totiž náhodou, že právě v Brně se narodili dva největší spisovatelé druhé poloviny dvacátého století: Bohumil Hrabal a Milan Kundera,“ vysvětluje Jiří Kratochvil.

Petr Koura

Petr Koura

Historik Petr Koura se zabývá dějinami 20. století, historii vyučuje na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Je také ředitelem společnosti Collegium Bohemicum sídlící v Ústí nad Labem, zaměřené na historii česko-německých vztahů a na vybudování stálé expozice o dějinách Němců v českých zemích. Loni vyšla v nakladatelství Academia jeho kniha SWINGAŘI A POTÁPKY V PROTEKTORÁTNÍ NOCI, jež podrobně líčí mladický vzdor v dobách nacistického útlaku prostřednictvím západní hudby. „Je to první dílo, které se zasvěceně a se sympatií věnuje fenoménu, jenž byl za nacistické okupace a později v lidové demokracii jedním z nejzajímavějších a nejneprozkoumanějších výrazů odporu k ideologickým režimům v Evropě,“ napsal v předmluvě ke Kourově obsáhlé práci spisovatel Josef Škvorecký.

Andrea Sedláčková

Andrea Sedláčková

Nová kniha Andrey Sedláčkové KAŽDÝ NĚCO TAJÍ je společenský román ze současnosti, který nás zavede do atraktivního prostředí filmových celebrit. Snad každý máme nějakého kostlivce ve skříni, a když je člověk navíc hvězda, jeho život se může stát pouhou hříčkou v rukou bezskrupulózního bulváru, který umně využívá nejnižších pudů všech, jejichž prázdné životy často plní. S Andreou Sedláčkovou, ženou mnoha talentů, jsem si chtěla povídat o její nové knize, ale nedalo mi to a nakonec jsme mluvily i o jejím dobrodružném životě, nikoliv nepodobném jednomu z jejích filmových scénářů…

Martina Špinková

Martina Špinková

Osmdesát procent lidí si přeje umřít doma, ve svém prostředí, kde jsou mu nablízku jeho nejbližší lidé, jeho pejsek, kočka… Splní se to jen asi čtyřem procentům. Martina Špinková už více než patnáct let pomáhá tento nepoměr změnit. Spoluzaložila domácí hospic Cesta domů, dlouho byla jeho ředitelkou a nyní se jako šéfredaktorka a ilustrátorka stejnojmenného nakladatelství prostřednictvím knížek snaží, aby téma smrti bylo přijímáno jako něco, co se osobně týká každého z nás.

Strž Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové

Strž Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové

Půvabné a tiché místo nedaleko Dobříše se stalo útočištěm Karla Čapka a jeho manželky, Olgy Scheinpflugové až na sklonku spisovatelova života. Ačkoliv zde strávili pouze tři společná léta, stopy jejich tehdejší přítomnosti tu můžeme vnímat dodnes. Nejen při procházce zahradou, ale i při prohlídce nové expozice Památníku Karla Čapka, který tu sídlí.

Michal Oktavian Gürtler

Michal Oktavian Gürtler

Ve středu 19. července 2017 byl předsedou představenstva společnosti Kovohutě Příbram nástupnická, a.s. zvolen pan Michal Oktavian Gürtler, Dipl. El. Ing. ETH. V představenstvu i ve funkci jeho předsedy nahradil v květnu zesnulého PhDr. Milana Sládka.

Pavel Fischer

Pavel Fischer

Pavel Fischer, kandidát na prezidenta. Především ale milující otec, který dal svým dětem přednost před kariérou. Opustil diplomacii, když mu umíral syn. Dnes o této smutné zkušenosti říká: „Stálo to za to.“ Silný příběh našeho bývalého velvyslance v Paříži je plný vrcholů a pádů – a slibuje, že rozumí lidem, kteří se ocitli na dně. Mohla by to být dobrá kvalifikace na prezidenta. A ono umět dokonale několik světových jazyků a mít dobré kontakty i v americkém Kongresu taky není k zahození.

Vánoce

Vánoce

Blíží se zima a s ní i Vánoce. Miloslav Jágr patří k těm našim výtvarníkům, kteří poezii tohoto času dokázali přenést do svých obrázků. Otiskly se mu v nich vzpomínky na dětství strávené v kraji kolem Jizery, najdeme v nich něhu, humor i fantazii. Pokud se jimi chcete nechat pohladit, vydejte se o adventu do Jablonce nad Nisou, města, které měl moc rád. Při příležitosti jeho nedožitých devadesátin tam připravili výstavu VÁNOČNÍ POHÁDKY S MILOSLAVEM JÁGREM, navštívit ji můžete až do 3. března.

Thelma

Thelma

Máte rádi thrillery s hitchcockovskou atmosférou? Zajděte si do kina na nové skandinávské drama o rodinných prokletích a zakázané lásce, které pochází z dílny jednoho z nejtalentovanějších skandinávských tvůrců současnosti Joachima Triera.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 12/17

XANTYPA XANTYPA 12/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 11/2019

XANTYPA XANTYPA 11/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne