Vánoce

s Miloslavem Jágrem

Blíží se zima a s ní i Vánoce. Miloslav Jágr patří k těm našim výtvarníkům, kteří poezii tohoto času dokázali přenést do svých obrázků. Otiskly se mu v nich vzpomínky na dětství strávené v kraji kolem Jizery, najdeme v nich něhu, humor i fantazii. Pokud se jimi chcete nechat pohladit, vydejte se o adventu do Jablonce nad Nisou, města, které měl moc rád. Při příležitosti jeho nedožitých devadesátin tam připravili výstavu VÁNOČNÍ POHÁDKY S MILOSLAVEM JÁGREM, navštívit ji můžete až do 3. března.

 

jagr-18jpg.jpg
Miloslavu Jágrovi byla vánoční tematika blízká. Vytvořil mimo jiné dvě sady vánočních pohlednic.

 

 

text Pavlína Kourová, foto osobní archivy Hany Trynerové a Petra Vobořila

 

Miloslav Jágr ilustroval více než sto dvacet knih, spolupracoval s dětskými ča­sopisy, vytvářel plakáty, obaly na gramofonové desky, omalovánky, kalendáře i pohlednice. Byl rovněž výtvarníkem animovaných filmů, dal například podobu kreslené pohádce HLOUPÁ ŽÁBA (The Foolish Frog), kterou v angličtině namluvil a nazpíval americký folkový zpěvák Pete Seeger, v češtině Waldemar Matuška. Spolupracoval také s divadly, výtvarně se podílel i na několika televizních pohádkách. Tvořil keramiku, maloval obrazy, vyráběl skleněné figurky, navrhoval dokonce modrotiskové vzory. Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové vedl dlouhá léta Ateliér filmové a televizní grafiky, k jeho žákům patří například Jiří Barta, Pavel Koutský, Petr Sís, Michaela Pavlátová, Nina Čampulková nebo Matěj Forman. Za svoji práci získal řadu cen u nás i ve světě.


Kraj kolem Jizery
Narodil se před devadesáti lety, 8. června 1927 v Semilech, městečku, které protíná Jizera; o ní mluvil jako o své rodné řece. Vzpomínky na klukovská léta a krajinu svého dětství později vtělil do půvabné knížky KLUK S KŘÍDLY, kterou si nejen sám ilustroval, ale i napsal. Do tohoto kraje se celý život rád vracel: „Semily mají krásné okolí. Cesta přes Příkrý do Vysokého nad Jizerou nemá v Čechách obdoby. To tvrdím a na tom trvám. Z té výšky je vidět Kozákov i údolí Jizery pod Kotlem. Antal Stašek tu napsal svůj – i pro mě – největší román o ševci Matoušovi. Ta místa musíte prokráčet a pak mi dáte za pravdu,“ řekl v rozhovoru, který poskytl krátce před svou smrtí. Studentská léta strávil v Železném Brodě, kde vychodil sklářsko--obchodní školu. „Železný Brod byl pro študenty něco jako Šrámkův Písek. Zbylo i dost času na hospody, flámy a hlavně divadlo,“ vzpomínal, jak nadšeně tu hrál s místními ochotníky. V železnobrodském divadle také poznal svoji budoucí ženu. Ve škole se naučil od svých profesorů Miloše Janků a Jaroslava Brychty malovat na sklo a vytvářet skleněné figurky. Ač měl nesporný talent – získal první ceny za návrhy vzorů skleněných knoflíků a upomínkových skleněných figurek pro Expo 58
v Bruselu, dal později přednost jiným výt­varným oborům. Sklářský kraj v jeho srdci ale zůstal a na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde studoval v ateliéru dekorativní malby, hračky a loutky, absolvoval v roce 1952 loutkovým filmem VINCEK SKLÁŘ.
Po ukončení vysoké školy žil krátce v Jablonci nad Nisou, kam se přestěhovali jeho rodiče, ale koncem padesátých let s manželkou Hanou odešli za prací do Prahy. Tady proslul už na škole jako organizátor a konferenciér tzv. inspiromatů, což byly výtvarnické karnevaly založené na improvizaci a recesi, které se odehrávaly vždy 19. března na několika místech v Praze. Malíř, grafik a Jágrův kamarád od klukovských let Vladimír Komárek vzpomínal na jejich společná léta na sklářské škole a na to, že Miloslav s inspiromaty začal už v Železném Brodě: „Jeho speciální číslo bylo, že z druhého patra školy skočil na vzrostlou břízku, co rostla vedle zdi, a po ní slezl do přízemí. Nejslavnější byly jeho inspiromaty. To konferoval celý sál v brodské sokolovně a udržel legraci až do konce. A to samé dokázal, když už studoval na Umprum v Praze. Tam na Smíchově bavil obrovský sál pro tisíc lidí.“ Inspiromaty Miloslav Jágr organizoval až do roku 1969.

 

miloslav-jagr-se-svym-pejskemjpg.jpg
Miloslav Jágr se svým pudlíkem Adámkem.

 

 

Přátelství s Františkem Nepilem
Od roku 1959 začal Miloslav Jágr spolupracovat se Státním nakladatelstvím dětské knihy, později přejmenovaném na Albatros; tou vůbec první, kterou ilustroval, byly POHÁDKY PRO ROZCÁPLÍKY krkonošské autorky Marie Kubátové. Knih pro děti pak svými obrázky doprovodil desítky, připomeňme alespoň Erbenovy pohádky, Spilkova NAŠEHO KRAKONOŠE, Petiškova BIRLIBÁNA, Sirovátkův PLNÝ PYTEL POHÁDEK, Čtvrtkovo JAK ŠEVCI ZVEDLI VOJNU PRO ČERVENOU SUKNI nebo Kahounův PÍSKACÍ KORNOUTEK. Ilustroval také knihy pro dospělé, třeba ZLATÉ ÚHOŘE Oty Pavla nebo trilogii ČISTÉ RADOSTI Jana Šmída. Samostatnou kapitolou je jeho třicetileté přátelství a spolupráce s Františkem Nepilem. Poznali se v roce 1965 a Miloslav Jágr ilustroval osm Nepilových knížek, mj. POLNÍ ŽÍNKU EVELÍNKU, PODÍVÁNKY a STŘEVÍCE Z LÝČÍ; spolu také jezdívali po republice na besedy. „Znal jsem jeho vyprávění, které od besedy k besedě cizeloval a bylo vskutku pravdivé. Věděl jsem, že vrcholem jeho dětství je událost, kdy Karel Čapek pochoval malého Františka na kolenou. Kdo že je v české literatuře pochovaným spisovatelem? Jedině on. Tu skutečnost jsem mu záviděl, kdyby mě pochoval alespoň Josef, mohlo ze mě něco být. Besedy byly vzdálené a cesty dlouhé, tak jsme povídali o všem. Vzpomínám si, jak jsme jeli do hodonínské knihovny. Cestou jsme se stavěli v rodišti Klementa Gottwalda, ne kvůli rodákovi, ale že je tam vyhlášená hospoda. František začínal období diet. Pro nás oba byla rituálem četba jídelního lístku. František si významně prohlédl servírku. Pak objednal pro sebe dietní menu. Dvakrát kachnu a dvakrát zelí a láhev mattonky a bez polévky. Pak si liboval, jakou dietu vymyslel,“ vzpomínal Miloslav Jágr. Když František Nepil 8. září 1995 náhle zemřel, velmi ho to zasáhlo. Zprávu o jeho úmrtí se dozvěděl z rádia u přátel ve Vysokém nad Jizerou. „Nikdy bych si nepomyslel, že přítel o dva roky mladší mirnix tirnix umře. Byl jsem naplněn jistotou, že to bude právě on, František Nepil, kdo pronese upřímná slova nad mou rakví. Věděl jsem, že to vdově nedokáže odříct. Znal mě a uměl o mně pohovořit tak, že až jsem se divil, co jsem to za kanóna, co všechno umím. František uměl potěšit… Ten krásný, ale přesmutný den si budu pamatovat do nejdelší smrti,“ řekl v reakci na smutnou zprávu. Nemohl tušit, že takřka přesně za dva roky bude Františka Nepila na onen svět následovat.
Miloslav Jágr vytvořil také několik autorských knih: KLUK S KŘÍDLY, PAN TUŽKA A SLEČNA PASTELKA, OSMÝ TRPASLÍK PANA HÁBY, JAK ZRZCI UDĚLALI TMU nebo VEVEREK KOUDELKA A JINÁ SLOHOVÁ CVIČENÍ.

 

baner-clanek


Jeho ilustrace se dají prohlížet dlouho. Historička umění Blanka Stehlíková o nich napsala: „Zpravidla pokreslil celou stránku odshora až dolů, nevynechav jediného místečka. A protože je kresba nositelkou děje, stala se každá z jeho ilustrací svébytným kresleným příběhem, vlastně takovým veselým bludištěm, jež dětem nabízí možnost neustálých objevů, nesčetných překvapení a jež je podněcuje k dotazům i k vyprávění.“ Miloslav Jágr spolupracoval jako výtvarník i s dětskými časopisy Mateřídouška a Sluníčko. V těchto redakcích se seznámil s Jiřím Kalouskem, mimo jiné výtvarníkem dnes už kultovních OBRÁZKŮ Z ČESKÝCH DĚJIN A POVĚSTÍ, které vycházely v Mateřídoušce. Měli k sobě blízko, spojoval je podobný humor. Miloslav Jágr dal rovněž výtvarnou podobu leporelům na motivy lidových říkadel, omalovánkám a dokonce také karetní hře Kvarteta.

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 28. 12. 2017. Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

XANTYPA 12/17 - výběr z článků

Jaroslav Plesl

Jaroslav Plesl

Domluvit si s pracovně velmi vytíženým hercem Dejvického divadla Jaroslavem Pleslem (*1974) čas na rozhovor není tak docela snadné, o to příjemnější je potom posezení se vstřícným, vtipným a prokazatelně empatickým umělcem.

Jiří Kratochvil

Jiří Kratochvil

Narodil se v Brně, kde se také odehrává většina jeho povídek a všechny jeho romány. Proč tato kulisa? „Brno je pro mě velice zvláštní město. A troufnu si tvrdit, že nejen pro mě. Není totiž náhodou, že právě v Brně se narodili dva největší spisovatelé druhé poloviny dvacátého století: Bohumil Hrabal a Milan Kundera,“ vysvětluje Jiří Kratochvil.

Petr Koura

Petr Koura

Historik Petr Koura se zabývá dějinami 20. století, historii vyučuje na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Je také ředitelem společnosti Collegium Bohemicum sídlící v Ústí nad Labem, zaměřené na historii česko-německých vztahů a na vybudování stálé expozice o dějinách Němců v českých zemích. Loni vyšla v nakladatelství Academia jeho kniha SWINGAŘI A POTÁPKY V PROTEKTORÁTNÍ NOCI, jež podrobně líčí mladický vzdor v dobách nacistického útlaku prostřednictvím západní hudby. „Je to první dílo, které se zasvěceně a se sympatií věnuje fenoménu, jenž byl za nacistické okupace a později v lidové demokracii jedním z nejzajímavějších a nejneprozkoumanějších výrazů odporu k ideologickým režimům v Evropě,“ napsal v předmluvě ke Kourově obsáhlé práci spisovatel Josef Škvorecký.

Andrea Sedláčková

Andrea Sedláčková

Nová kniha Andrey Sedláčkové KAŽDÝ NĚCO TAJÍ je společenský román ze současnosti, který nás zavede do atraktivního prostředí filmových celebrit. Snad každý máme nějakého kostlivce ve skříni, a když je člověk navíc hvězda, jeho život se může stát pouhou hříčkou v rukou bezskrupulózního bulváru, který umně využívá nejnižších pudů všech, jejichž prázdné životy často plní. S Andreou Sedláčkovou, ženou mnoha talentů, jsem si chtěla povídat o její nové knize, ale nedalo mi to a nakonec jsme mluvily i o jejím dobrodružném životě, nikoliv nepodobném jednomu z jejích filmových scénářů…

Martina Špinková

Martina Špinková

Osmdesát procent lidí si přeje umřít doma, ve svém prostředí, kde jsou mu nablízku jeho nejbližší lidé, jeho pejsek, kočka… Splní se to jen asi čtyřem procentům. Martina Špinková už více než patnáct let pomáhá tento nepoměr změnit. Spoluzaložila domácí hospic Cesta domů, dlouho byla jeho ředitelkou a nyní se jako šéfredaktorka a ilustrátorka stejnojmenného nakladatelství prostřednictvím knížek snaží, aby téma smrti bylo přijímáno jako něco, co se osobně týká každého z nás.

Strž Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové

Strž Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové

Půvabné a tiché místo nedaleko Dobříše se stalo útočištěm Karla Čapka a jeho manželky, Olgy Scheinpflugové až na sklonku spisovatelova života. Ačkoliv zde strávili pouze tři společná léta, stopy jejich tehdejší přítomnosti tu můžeme vnímat dodnes. Nejen při procházce zahradou, ale i při prohlídce nové expozice Památníku Karla Čapka, který tu sídlí.

Michal Oktavian Gürtler

Michal Oktavian Gürtler

Ve středu 19. července 2017 byl předsedou představenstva společnosti Kovohutě Příbram nástupnická, a.s. zvolen pan Michal Oktavian Gürtler, Dipl. El. Ing. ETH. V představenstvu i ve funkci jeho předsedy nahradil v květnu zesnulého PhDr. Milana Sládka.

Pavel Fischer

Pavel Fischer

Pavel Fischer, kandidát na prezidenta. Především ale milující otec, který dal svým dětem přednost před kariérou. Opustil diplomacii, když mu umíral syn. Dnes o této smutné zkušenosti říká: „Stálo to za to.“ Silný příběh našeho bývalého velvyslance v Paříži je plný vrcholů a pádů – a slibuje, že rozumí lidem, kteří se ocitli na dně. Mohla by to být dobrá kvalifikace na prezidenta. A ono umět dokonale několik světových jazyků a mít dobré kontakty i v americkém Kongresu taky není k zahození.

Thelma

Thelma

Máte rádi thrillery s hitchcockovskou atmosférou? Zajděte si do kina na nové skandinávské drama o rodinných prokletích a zakázané lásce, které pochází z dílny jednoho z nejtalentovanějších skandinávských tvůrců současnosti Joachima Triera.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 12/17

XANTYPA XANTYPA 12/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 11/2019

XANTYPA XANTYPA 11/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne