XANTYPA - Názory

Proti všem

Ústavní soudci rozzuřili politiky a odsunuli volby

Už za měsíc jsme měli jít volit, ale předčasné volby se díky Ústavnímu soudu posouvají, ne-li ruší. Soudci dokázali, že ústavu mrvit nenechají, což politici nečekali. Hned se do soudců zle obuli: prý nevědí, že volby jsou veřejný zájem.Pikantně se vyvíjí čas před volbami. Začalo to toskánskou aférou. V Itálii si dali dostaveníčko na jachtách naši špičkoví politici (z ODS, ale i ČSSD) s lobbisty a byznysmeny. Dohadovali prodej pražského letiště? Rozšíření Temelína? Jiný kšeft? Nevíme. Ale skandál to byl hustý. Ukázalo se, že je velmi těžké zjistit, v čí vile, již si údajně pronajal Marek Dalík, bydlel Mirek Topolánek s rodinou. Nepatří náhodou právě Dalíkovi, když tam na terase stojí velké sochy, jež mu zřejmě patří a pocházejí z Česka?Toskánská rande překryla trocha krve tekoucí z obličeje předsedy ODS. Někdo ho během předvolební kampaně v Hustopečích trefil do hlavy. Najednou bylo Monte Argentario zapomenuto a neřešilo se nic jiného, než kdo a proč vrhače najal. Na Mirka Topolánka házeli čtyři vyholení chlapi. Teorií se našlo víc, od té, že si vrhače vajec či kamení najala sama ODS, až po variantu, že je zaplatila ČSSD.A tuhle šlamastyku první školní den přebil Ústavní soud (ÚS). Pozastavil přípravu voleb do sněmovny vyhlášených prezidentem na 9. a 10. října. Reagoval na stížnost poslance-přeběhlíka Miloše Melčáka, jenž tvrdí, že má právo dokončit čtyřletý volební mandát. Předvolební čas je jak cibule; skládá se z více vrstev, jedna překrývá druhou.

Šrotovné

SLOUPEK IVANA KLÍMY

Pamatuji si, jak jsem před zhruba třiceti lety četl docela zajímavou filipiku proti automobilismu. Sepsal ji, pokud mě neklame paměť, levicový filosof Ivan Illich. Dokazoval, že když se sečte stání v dopravních frontách, čas, který se musí věnovat údržbě a opravám automobilů, navíc potíže se zaparkováním, nakonec vyjde, že automobil čas neušetří, právě naopak nás o něj připraví. Rozhodně to platí, pokud v hromadných dopravních prostředcích čas, který potřebujeme k řízení, věnujeme četbě anebo aspoň (pokud stojíme v tramvaji na jedné noze) přemýšlení. K tomu přidejme, že automobilismus přispívá nejen k zvyšování neblahých emisí, nejen v některých obcích a částí měst nás moří svým hlukem, který často přesahuje všechny povolené normy, ničí naše nervy a hubí náš spánek, ale přispívá, obávám se, k zhoubnému životnímu stylu. Náš den stále více sestává jen ze sezení: za volantem, za počítačem, před televizorem. Ani těch pár set metrů k nejbližší autobusové či tramvajové zastávce už neujdeme.

Rekreace s ČEZem

Jak politiky ODS a ČSSD spolkl byznys v Monte Argentario

Za dva měsíce nás čekají volby do sněmovny. Eurokampaň proti nim byla selanka. Teď jde o víc. Vůdci velkých stran hrají o budoucnost. Snaží se přetáhnout nerozhodnuté voliče a „vykrást“ strany, kterým hrozí, že do sněmovny neprojdou (především zelení, ale také lidovci). Socialisté vzali na kandidátku Olgu Zubovou, jež pomohla shodit vládu, občanští demokraté zase nazeleno natřeli svého prvního místopředsedu Davida Vodrážku. (Zbaštíme jim to?)

Eurovejce - V Česku zhoustla atmosféra

Přitvrzuje se. V Česku roste napětí. Máme za sebou nejtvrdší a nejméně věcnou předvolební kampaň. Přitom se volilo „jen“ do europarlamentu, kde máme pouhá tři procenta poslanců. Loni na podzim ČSSD převálcovala ODS. Letos v červnu prohráli socialisté. Malé strany pohořely, nepomohly ani přímluvy Václava Klause (nepřímé) a Václava Havla (přímé). Oba velikáni doma ztrácejí vliv. Naopak zabralo nabádání kardinála Miloslava Vlka, aby lidé nevolili strany, které svrhly vládu během českého předsedání Evropské unii.Těsně před volbami se lidovci zbavili Jiřího Čunka – už je nepovede. Za předsedu si ve Vsetíně vybrali Cyrila Svobodu, muže, který už je jednou vedl a který, jak každý ví, tíhne víc doleva. A v neděli 7. června získala překlenovací vláda Jana Fischera hladce důvěru. Politici přáli svým úředníkům.

O našem bezvěrectví

O Češích se tvrdívá, že jsou nejateističtějším společenstvím v Evropě anebo dokonce na světě. Jenže slovo ateistický není úplně na místě, neboť bohů máme naopak mnoho. Měli jsme božskou Emu (Destinnovou), máme Zlatou kapličku (Národní divadlo), při našich reprezentantech, jak se můžeme dočíst ve sportovních referátech, stál „fotbalový bůh“, případně „hokejový bůh“, zatímco při brankáři zase stáli „všichni svatí“. Samozřejmě posvícení může skončit „božím dopuštěním“ a někteří sportovci, ale také herci se před závodem či představením přežehnají křížem anebo (aspoň herci) před premiérou řeknou (má to stejnou platnost i funkci) třikrát fuj.

KOMUNISTI VLÁDNOU V KRAJÍCH

KOMUNISTI VLÁDNOU V KRAJÍCH

názor martina fendrycha

Kraje se vybarvují. Po drtivém vítězství socialistů (13:0) modří vyklízejí kanceláře, jsou voleni noví hejtmani a sestavovány krajské vlády. Opozičníci z doby totality zírají: komunisti se devatenáct let po převratu vracejí k moci. Pro bývalou mlčící většinu je to však normální proces. Ne ve všem couváme zpátky. Poslanci přijali nový trestní zákoník – po 47 letech. Stačí, aby prošel Senátem, podepsal ho prezident, a bude platit. Výročí 17. listopadu patřilo neonacistům. Chystali pogrom na Romy sestěhované v Litvínově do jednoho sídliště. Radikály podporovali mnozí místní občané – další temný návrat. Prezident Václav Klaus se v Dublinu prohlásil za disidenta Evropské unie. A ODS se chystá na volební sjezd, kde se rozhodne: Topolánek nebo Bém? Nebo?

IVAN KLÍMA 01/09

IVAN KLÍMA 01/09

dvacet let

Je to až kupodivu, ale letos dosáhne naše demokracie stejného věku, jakého dosáhla naše předválečná republika. V září roku 2008 jsme vzpomínali neradostného výročí mnichovské dohody, která ukončila prakticky na padesát let demokratické zřízení v naší zemi, a v březnu 2009 si připomeneme sedmdesáté výročí nacistické agrese, proti níž jsme stáli zcela a beznadějně osamoceni. Zato v listopadu budeme moci vzpomenout dvaceti let obnovení demokracie, přesněji jejího obnovování. 

NOVÁ POLITICKÁ STRANA

NOVÁ POLITICKÁ STRANA

a nové vedení ods

Prosinec byl dlouhý, vešlo se do něj tolik událostí, že by vystačily na půl roku. Na kongresu ODS v pražských Vysočanech se 7. pro­since rozhodovalo, jestli modrou stranu povede dál předseda Mirek To­polánek, nebo nově pražský primátor Pavel Bém. Jak se rozhodlo, už víme.

IVAN KLÍMA 02/09

IVAN KLÍMA 02/09

třicet korun v kocourkově

V naší republice, která se letos dožije dvacetiletého výročí znovuzrození demokracie, se děje ledacos odporného, co by volalo po nápravě.

 

Aktuální vydání
XANTYPA 01/18

XANTYPA XANTYPA 01/18

Obsah vydání

Inzerce
janackovafilharmonie
Inzerce
orling
Inzerce
sonnentor
Inzerce
vlci_mesic