Zúčastněte se setkání vojsk tří císařů

Napoleonské slavnosti na Loučeni

Máte už plán na podzimní víkend od 23. do 25. září? Pokud ještě ne, vydejte se na zámek Loučeň, který vás přenese do roku 1796, kdy je Napoleon Bonaparte právě jmenován vrchním velitelem armády, jde od vítězství k vítězství, až na pevnost Huningen u Štrasburku. Od pátku do neděle se zde odehraje setkání vojsk tří císařů, ruského cara Alexandra, rakouského císaře Františka a budoucího francouzského císaře Napoleona. V zámeckém parku na Loučeni rozbijí všechna tři vojska svá polní ležení a budou se připravovat na nadcházející bitvu.

Loučeň

"V pátek se zúčastníte výcviku jednotlivých vojsk a večer Vás pozveme na poradu velitelů štábů jednotek, která se odehraje v zámecké jídelně. Se všemi veliteli se tedy potkáte při večerní prohlídce zámku," říká ředitelka zámku Kateřinu Šrámková. A sobota bude mít dva vrcholy. Po důkladném cvičení a přípravě se ve 14:00 střetnou všechna vojska při rekonstrukci samotné bitvy u Huningenu. Zažijete útok kavalerie, dělostřeleckou přípravu i boj muže proti muži. Večer se pak všechny jednotky shromáždí na nádvoří zámku a za doprovodu bubeníků a flétnistů Císařské gardy Napoleona Bonaparte a svitu loučí se vydají uctít památku Jeho Jasnosti Karla Aloise knížete Fürstenberga k jeho pomníku vzdálenému asi kilometr a půl od zámku. Hold Jeho Jasnosti vzdají vojska spojenců i protivníků, ale především jeho osobní 36. Pěší regiment rakouské armády, který se celé akce zúčastní.
Loučeň
Víkendová akce vyvrcholí v neděli přesně v poledne bojem o most. Po bitvě se již vítězné i poražené jednotky začnou přesouvat za jinými úkoly do nových ležení. Celá akce je pořádána u příležitosti 220 let od slavného vítězství loučeňského knížepána Karla Aloise Furstenberka, plukovníka a majitele 36. Pěšího regimentu císařské a královské armády. Jeho Jasnost byla odměněna za své hrdinství povýšením na polního maršála a oceněna Svatohubertským vojenským řádem. Karel Alois kníže Furstenberk padl v bitvě u Stockach 25. března 1799 a na Loučeni mu byl postaven pomník, o který se od této doby bude starat i jeho osobní pěší regiment.

Loučeň

www.zamekloucen.cz/

 

 

Aktuální vydání
XANTYPA 05/18

XANTYPA XANTYPA 05/18

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne