Nahlédněte Řekům pod pokličku

Tipy na jídlo, zábavu a pozdrav

Doba dovolených je v plném proudu, ale věděli jste, že ať už jedete do kterékoli země, určitě místní potěšíte, když je pozdravíte jejich řečí? A že nejlépe zemi poznáte, když se vydáte mimo trasy brožurek pro turisty? I letos je jednou z oblíbených destinací Řecko, a tak jsme se zaměřili na tuto zemi ležící na jihu Balkánského poloostrova a přinášíme pár rad a triků, kterak se dostat Řekům pod kůži.

 

1jpg6.jpg

 

Řekové jsou komunikativní národ a pozdrav v řečtině od turisty je vždy potěší. V zemi s bohatou historií, jejíž původ sahá až do 4. tisíciletí před Kristem, se „dobrý den“ řekne Kalymera. Ale pozor, pozdrav Kalymera používejte pouze do jedenácté hodiny dopoledne. Jakmile jedenáctá odbije, pozdravte Kalyspera (dobré odpoledne). A až se budete loučit, zvolejte Andio! (nashledanou), což původně pochází z písničky Akropoli Adie.

 

2jpg7.jpg

 

baner-clanek

 

Pokud se chcete skutečně dostat pod pokličku místním obyvatelům, ubytujte se v malých rodinných penzionech, kde není anonymita na místě. Vzhledem k tomu, že jsou Řekové pohostinní, tak věřte, že v rodinném ubytování ochutnáte místní speciality, které v tavernách nevaří. K Řecku totiž neodmyslitelně patří společně s mořem, sluncem a památkami také dobré jídlo a pití. A samozřejmě nesmíme zapomenout na hudbu s dominantním strunným „drnkátkem“ buzuki. Pokud si zajdete na akci v hotelu, mějte na paměti, že je připravená pro turisty, což je logické. „Atmosféru pravého Řecka zažijete za branami hotelů, a to v řeckých tavernách, které vaří pro místní,“ radí k návštěvě Řecka Sotira Korecká Margaritopulu z CK Iríny Tours. Dodává, že jejich nálada vás nakazí a vy se po pár skleničkách tuzemského vína Retsiny s radostí přidáte k lidovému tanci Sirtaki. Vůbec vás nemusí trápit, že neznáte kroky, protože v Řecku se tancuje v kruhu žen a mužů. Lidé se v tomto kruhu mezi sebou vůbec nemusejí znát. Zkrátka „Smím prosit?“ je pro Řeky v této lidové tradici neznámý pojem. Až tedy budete mít cestu na Olympskou riviéru v Řecku, zajeďte se podívat do vesničky  Ambelatia anebo Palios Panteleimonas, kde si zatančíte na náměstí pod velkým Platanem. „V taverně si dejte výborně připravené jehněčí maso. Klid a pohoda vás zcela pohltí. Řeknete si, že vlastně není kam spěchat. To je to pravé Řecko,“ shrnuje Sotira, kterou úpatí Olympu uchvátilo natolik, že zde má jeden ze svých domovů. Pokud se sem chystáte, nezbývá nám než popřát šťastnou cestu, vlastně Kalo taksídi!

 

3jpg4.jpg

 

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

 

Aktuální vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne