První Češka přeplavala Severní kanál

Drsnější než La Manche. Musela přibrat 12 kg

Ledovější voda než v La Manchi a extrémně žahavé medúzy talířovky. Ani zima a ani bolestivá žahnutí nezastavily Abhejali Bernardovou (40). Stala první Češkou, která přeplavala Severní kanál. Trasu mezi Irskem a Skotskem, dlouhou stejně jako La Manche (34 kilometrů), urazila ve výborném čase 10 hodin 23 minut a 38 vteřin.

Připravila Markéta Smílková

Foto archiv Abhejali Bernardové

 

1jpg7.jpg

 

S touto přeplavbou má Bernardová ze Sri Chinmoy Marathon Teamu na svém kontě už šestou plavbu z Ocean’s Seven, což je ekvivalent Koruny planety, nejvyšších vrcholů na sedmi kontinentech. Jedná se o sedm vybraných obtížných dálkových přeplaveb po celém světě. Bernardová už zvládla přeplavat kanál La Manche, kanál Catalina v USA, Kai’wi kanál u Havaje, úžinu Gibraltar mezi Španělskem a Marokem a Cugarský průliv v Japonsku. Chybí ji už jen Cookův průliv na Novém Zélandu. A aby byl výčet jejích úspěchů úplný, je třeba zmínit, že je zatím jedinou českou držitelkou Trojkoruny dálkového plavání, což je prestižní cena za přeplavání kanálu La Manche, obeplavání Mannhattanu a překonání úžiny Catalina.

 

4jpg3.jpg

 

Prvním úspěšným plavcem přes Severní „ledový“ kanál byl přesně před sedmdesáti lety Brit Tom Blower a první ženou se stala v roce 1988 Alison Streeter, královna La Manche. Oproti La Manchi jsou vody Severního Kanálu o 3 až 4 stupně Celsia studenější a vyskytují se zde velmi žahavé medúzy talířovky. „Věděla jsem, že to bude náročné, kvůli studené vodě jsem proto přibrala 12 kilo. Počasí nebylo ideální, ale byl to jediný možný den v mém týdnu lepších proudů. Nakonec jsme byli jediná loď, která dnes plavala. Bylo hodně medúz, některé hlouběji, ale některé mě požahaly, možná tucet, naštěstí ne na obličeji. Počasí se zhoršovalo a voda byla opravdu studená, tak jsem se snažila plavat co nejrychleji. Nakonec nás zastihl i liják,“ vzpomíná Bernardová, která se stala z celkového počtu 49 lidí na světě prvním českým plavcem, kterému se podařilo kanál zdolat, pro upřesnění sedmnáctou ženou.

 

5jpg1.jpg

 

Plavkyně je již 22 let vegetariánka a věnuje se meditaci. Je několikanásobnou mistryní ČR v běhu na 100 kilometrů za 24 hodin a má za sebou i šestidenní závod v New Yorku, při kterém uběhla 616 kilometrů. Zajímá vás, čemu se věnuje ve svém volném času? Běhání. Rozhodla se organizovat také Mírový běh (Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run), což je nejdelší štafetový běh s pochodní na světě. Svými přeplavbami se snaží spojovat místa a lidi a inspirovat ostatní k překonávání vlastních hranic.

 

3jpg5.jpg

 

baner-clanek

 

 

Aktuální vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne