Paganini kontrabasu

Světoznámý umělec Giovanni Bottesini míří do Prahy

Připravila Markéta Smílková, foto PKF - Prague PhilharmoniaProč se Giovannimu Bottesinimu přezdívá „Paganini kontrabasu“, to se dozvíte díky donátorské koncertní řadě PKF - LOBKOWICZ abonmá 2017. V úterý 17. října vstoupí donátorská řada v Lobkowiczkém paláci v sedm večer do své podzimní části a bude to opravdu zajímavý večer.

  

pkf_praguephilharmonia_odoracz_clukasbeck_03jpg.jpg
 Ödön Rácz

 

 

Těšit se můžete zejména na skladby pro sólový kontrabas Giovanni Bottesiniho. Světoznámý skladatel a hudebník přišel ke svému nástroji jako slepý k houslím. Když se hlásil na konzervatoř, bylo na kontrabas vypsáno stipendium, talentovaný hoch si vzal pár lekcí, přihlásil se na zkoušky a přijímačky složil. Za pár let dostal přezdívku Paganini kontrabasu, po které je pojmenovaný večerní koncert 17. října.

Bottesiniho skladby zahraje laureát mezinárodní soutěže ARD Mnichov, sólo kontrabasista a člen Vídeňské filharmonie Ödön Rácz, který v roce 2016 natočil Bottesiniho Koncert č. 2 h moll pro prestižní vydavatelství Deutsche Grammophon. S kontrabasem se prý prakticky narodil a dědí se u nich v rodině z otce na syna.

Koncert, na němž zazní vedle skladeb Giovanni Bottesiniho také Mozartova Symfonie č. 25 g moll KV 183 a první část ze Smyčcového kvartetu A dur Antonia Rosettiho, díla pocházejícího z Lobkowiczké hudební sbírky, doplní přednáška Petra Slouky Příběh večera, která odkryje spletitosti a rozsah hudebního mecenátu Josefa Františka Maxmiliána, 7. knížete z Lobkowicz. Orchestr Pražské filharmonie povede jeho koncertní mistr Jan Fišer, který se představí po boku Ödöna Rácze rovněž jako sólista v Gran Duo Concertante Giovanni Bottesiniho.

 

pkf_praguephilharmonia_odoracz_clukasbeck_0150jpg.jpg
 Ödön Rácz

 

 

V koncertech v rámci PKF – LOBKOWICZ abonmá se, dle slov Williama Lobkowicze, „můžeme přenést o dvě století zpět, vychutnat si vybrané skladby v interpretaci špičkového orchestru, setkat se s ostatními příznivci umění i samotnými umělci, společně si popovídat u vybraných lahůdek a nakonec vyslechnout zajímavou přednášku kurátorů Lobkowiczkých sbírek“. Právě z těchto myšlenek se zrodil mecenášský cyklus, u jehož počátku stál šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia Emmanuel Villaume: „Večery v Lobkowiczkém paláci jsou pro nás příležitostí, jak nechat zazářit tolik charakteristickou virtuozitu PKF – Prague Philharmonia a sdílet ji v intimním a vzácném prostoru s těmi, kteří jsou stejně jako my fascinováni nekonečnými příběhy umění.“

Donátorské vstupenky na tento koncert jsou k dispozici na www.pkf.cz/lobkowicz

 

Program:

Antonio Rosetti: Smyčcový kvartet op. 6 č. 1 A dur, 1. věta (Allegro spiritoso)

Giovanni Bottesini: Koncert pro kontrabas a orchestr č. 2 h moll

Giovanni Bottesini: Gran Duo Concertante pro housle, kontrabas a orchestr

Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 25 g moll KV 183

 

Ödön Rácz – kontrabas

Jan Fišer – housle, umělecký vedoucí

PKF – Prague Philharmonia

 

baner-clanek

Aktuální vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne