Prohlídka pražské Novoměstské radnice v lednu s překvapením

Nahlédnete i do prostor veřejnosti běžně nepřístupných

Zajímá vás, jakou funkci plnila věž od 15. století? Víte, co je to etalon? Tušíte, co je to palindrom a kde je vytesán? Kam byl zasazen český loket a kde ho můžete i dnes vidět? Víte, k čemu též dříve sloužila kaple? Kdo byl na radnici souzen? Že vyhořela a kdy byla zasáhnuta bleskem? Jak je spojeno s radnicí jméno Jana Sladkého - Koziny, legendárního loupežníka Václava Babinského, Aloise Rašína či Milady Horákové? Co zahlédli někteří lidé v prostoru radnice po půlnoci, až se jim tajil dech? To vše a ještě mnohem více se dozvíte během hodinové prohlídky poutavého vyprávění o životě této památky, jejíž základy oslavují 670 let právě v roce 2018. Všechna dějinná období radnice zde totiž zůstala navždy otištěná.

  

 novomestska-radnicejpg.jpg

 

Komentované prohlídky Novoměstské radnice, jejíž historie začala po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348, se budou moci milovníci historie zúčastnit i v roce 2018. Návštěvníci nahlédnou i do prostor veřejnosti běžně nepřístupných a užít si poutavého výkladu sympatické průvodkyně, který nadchne i děti. Prohlídky proběhnou v novém roce čtyřikrát. První 15. ledna, kdy je však uzavřená z bezpečnostních důvodů věž. O výstup na ni nebude ale nikdo ochuzen. Na zakoupenou vstupenku budete moci na ochoz téměř 70ti metrů vysoké věže vystoupat až se oteplí, počínaje prvním jarním dnem.

 

baner-clanek 

 

Sraz na prohlídku bude na dlážděném nádvoří radnice u kašny, při nepřízni počasí v podloubí u studny, se přivítáte s průvodkyní a obdržíte vstupenky. Události, zapsané navěky do našich dějin, nám dodnes zanechaly stopy svědectví zvláště ve vnitřních prostorách, oslňujících svou rozmanitostí. Nejdříve vstoupíte do foyer a gotické sloupové síně s klenbou – Mázhausu i do prostoru tzv. Konšelský salónek, jemuž dominuje původní dřevěný malovaný strop a ve kterém se scházeli kdysi konšelé k nejrůznějším poradám. Sestoupíte i do temné šatlavy. V I. patře si prohlédnete renesanční Velký sál s původními malbami na stěnách, vžijete se do roku 1419 a pohlédnete z oken, odkud byla spáchána 1. Pražská defenestrace, kdy po svržení konšelů, měšťanů a purkmistra byla zahájena husitská revoluce. Čeká na vás i překrásný prostor zrenovované barokní kaple. Po 221 schodech vystoupíte na ochoz věže, dostavěné v roce 1456 a z ptačí perspektivy pohlédnete na věžičky, domy a dvory Nového města. Uvidíte ale ještě dál, až na Pražský hrad! Takový pohled se vám z jiné pražské věže nenaskytne. Nemusíte se nikterak obávat fyzického vyčerpání z výstupu po tolika schodech, neboť se na chvíli zastavíte v každém patře věže, abyste si prohlédli zblízka její zajímavosti. Před vstupem na její ochoz nahlédnete i do bývalého bytu věžníka, který kdysi hlásil z věže nebezpečí. V něm se nyní nachází stálá expozice o historii Nového města, radnice a přilehlého Karlova náměstí.

 

Začátek prohlídky: 10:00 a 16:30

Vstupné: jednotné 100 Kč / prohlídka pro 1 osobu + jedno dítě do 15 let bez poplatku

Platba: na místě v hotovosti

Více na www.nrpraha.czPodrobnosti k rezervaci veřejných komentovaných prohlídek i pro rezervaci individuálních prohlídek pro školy a větší skupiny naleznete zde http://www.nrpraha.cz/program/851/komentovane-prohlidky-novomestske-radnice-2018/

Aktuální vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne