Češka přeplavala 3 dny po cyklónu Gita Cookovu úžinu

Přes tři hodiny plavala na místě

V sobotu 24. února Abhejali Bernardová (41) ze Sri Chinmoy Marathon Teamu i přes rozbouřené moře a silné proudy jako první Češka přeplavala Cookovu úžinu na Novém Zélandu. Stala se tak teprve 10. člověkem na světě (4. ženou a 1. suchozemcem), kterému se podařilo úspěšně zvládnout výzvu Oceans Seven, což je ekvivalent Koruny planety, nejvyšších vrcholů na sedmi kontinentech. Jedná se o sedm vybraných obtížných dálkových přeplaveb po celém světě.

 oceans-sevenjpg.jpg

 

Přeplavba jí trvala 13h, 9min a 48 vteřin - mnohem déle, než se předpokládalo, kvůli velmi silným protiproudům, silnému větru a mořské nemoci. Více než 3 hodiny plavala na místě, neobvyklý východní proud ji dokonce táhnul zpět k severnímu ostrovu a pilot ji chtěl vytáhnout z vody. Abhejali již předtím přeplavala kanál La Manche, kanál Catalina (USA), Kai´wi kanál (Havaj), úžinu Gibraltar (mezi Španělskem a Marokem), Cugarský průliv (Japonsko) a Severní kanál. Je také zatím jedinou českou držitelkou tzv. Trojkoruny dálkového plavání (La Manche, Catalina, okolo Manhattanu).

 

baner-clanek

Výjimečné je také to, že se Abhejali podařilo zvládnout každou z těchto přeplaveb na první pokus. Vzhledem k obtížnosti každé z těchto přeplaveb je její úspěch pozoruhodný a ukazuje na její odhodlání a vnitřní sílu. Nejobtížnější přeplavbou byl pro ni Kai´wi kanál na Havaji, jehož přeplavba jí trvala téměř 22 hodin. "Podmínky vůbec nebyly ideální - 3 dny po cyklónu Gita. Pilot, který eskortoval plavce úplně poprvé, navrhoval, abychom počkali na jiný den. Vítr byl už na začátku tak silný, že se dělaly bílé hřebeny (30km/h, vlny přes 1 metr), a předpověď se dále zhoršovala odpoledne. Kdyby to byla moje první plavba, rozhodně bych si na ni netroufla. Byl to boj o každé nadechnutí se, jak se mnou vlny házely, ale jinak jsem neměla žádný zcela pádný důvod skončit. I když jsem měla mořskou nemoc a zvracela jsem a kvůli tomu mi byla i zima. Hned první půlhodinu se mi do plavek dostala medúza talířovka, což bylo hodně bolestivé. Dlouho jsme také byli na jednom místě, dokonce nás proud nesl zpět, což jsem tušila, ale radši jsem se neptala. Doplavali jsme za úplné tmy na posledním možném výběžku, jinak bychom se dostali na otevřené moře bez možnosti doplavání," řekla plavkyně, která se věnuje meditaci pod vedením Sri Chinmoye. Byl také průkopníkem ve světě sportu a inspiroval mnoho lidí, aby věřili ve svůj neomezený vnitřní potenciál a snažili se dosáhnout vysokých cílů. Je již přes 20 let vegetariánka. Je také několikanásobnou mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 hodin a má za sebou i šestidenní závod v New Yorku, při kterém uběhla 616 km. V ČR pořádá pro veřejnost Plaveckou šestihodinovku. Ve volném čase také běhá a organizuje Mírový běh (Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run), což je nejdelší štafetový běh s pochodní na světě.

Svými přeplavbami se snaží spojovat místa a lidi a inspirovat ostatní k překonávání vlastních hranic. Prvním úspěšným plavcem přes Cookovu úžinu byl v roce 1962 Barry Devonport, první ženou potom byla v roce 1975 Lynne Cox.

 

Aktuální vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne